Taiteilija on valmistanut vaivaisukon pienoismallin pronssista.

Rantsilan kirkko saa kolossaalisen vaivaisukon

23.5.12

Liminkalaisella taiteilijalla Toni Iskulehdolla on käsissään harvinainen tehtävä: vaivaisukon veistäminen Rantsilan kirkon tapulin eteen. Samaisen Rantsilan kirkon hautausmaalta on kaadettu yli satavuotias mänty, josta on pilkottu kaksi pölkkyä. Niistä ja muista osista Iskulehto kasaa muun muassa liiman avulla vaivaisukon, jolla on sotainvalidin hahmo.
   Patsasta puuhaavat Rantsilaseura ja Siikalatvan seurakunta, joiden edustajien tapaamisessa sotainvaliditeema heitettiin ilmaan, kertoo Rantsila-seuran puheenjohtaja Vesa Lammi. Lääninrovasti Erkki Piri ehdotti vaivaisukoksi käsipuolta.

”Paksuus
on hauskuutta”

Painoa kolossilla, jättiläismäisellä hahmolla, tulee olemaan 100–200 kiloa. Pölkyt ovat yli kaksimetrisiä ja sangen raskaita liikuttaa. Yksittäistä pölkkyä taiteilija jaksaa vielä siirtää, mutta ei yhteen liimattua kokonaisuutta.
   Ukko tulee olemaan tavanomaista jykevämpi, koska se normaalista poiketen muodostuu kahdesta pölkystä. Temmekselläkin on jyhkeä vaivaisukko, mutta Rantsilaan tulee vieläkin jyhkeämpi.
   – Paksuus on hauskuutta, taiteilija kuvaa luomustaan.
Iskulehto ei tosin ole vielä aivan varma, kuinka iso ukosta vielä tulee, sillä se selviää vasta veistämisen edetessä. Valmis teos on kuitenkin ihmistä suurempi, noin kaksi metriä korkea.
   Iskulehto on valanut pronssiin ukon pienoismallin, mutta ei orjamaisesti seuraa sitä veistäessään teostaan. Pienoismalli on kuitenkin hyvä lähtökohta.

Teos
kestää aikaa

Iskulehto veistää vaivaisukkoaan Limingan taidekoulussa, jossa hän aiemmin on opiskellut ja ollut töissä. Ukko saa metalliset takin, lakin ja saappaat. Loppuosa ukosta tervataan, sillä sen pitää kestää aikaa. Ehkäpä hahmo seisoo Rantsilan kirkon luona vielä sadankin vuoden kuluttua ja Iskulehdon sukulaiset tietävät kuka esi-isistä ukon veisti.
   – Ajatus tuntuu todella hyvältä. Parempi, kun sitä ei edes sano ääneen, taiteilija toteaa.
   Vaivaisukon rinnassa on aukko, johon voi hyväntekeväisyyttään tuikata euroja sekä kolikko- että paperimuodossa. Rahaa ukkoon uppoaa ainakin teoriassa paljon, sillä kolossin sisällä oleva tila on ison kirstun kokoinen.
   Taiteilijan mukaan veistoksessa tulee olemaan jotain häntä itseään, vaikka se pääasiassa onkin vaivaisukko. Taiteilija yrittää tavoittaa teokseen jotain isämäistä ja ajatonta.
   Vaivaisukot ovat Suomessa jokseenkin harvinaisia, sillä niitä on Iskulehdon mukaan maassamme runsaat sata. Iskulehto ottaa niistä mallia, joten moderneja ratkaisuja ei ole luvassa.
   Uutta on se, että vaivaisukon tekee ammattitaiteilija. Ennen vanhaan ukkoja taiteilivat muun muassa veneenrakentajat ja muut käsityöläiset.

Vanha ukko
kykkii varastossa

Valmis ukko paljastetaan Rantsila-päivillä heinäkuun kolmantena sunnuntaina, lupaa Rantsila-seuran puheenjohtaja Vesa Lammi.
   Rantsilan kirkolla on Lammin mukaan ollut aikaisemminkin vaivaisukko, mutta se otettiin Pohjois-Pohjanmaan museon huostaan jo vuosikymmeniä sitten eikä sitä ole neuvotteluista huolimatta saatu takaisin.
   Taiteilija Iskulehto kävi katsomassa ukkoa Oulussa. Museossa se ei ollut toisin kuin hän luuli.
   – Se kykki varastossa jossain entisöintipaikassa Ruskossa romujen keskellä.
   Rantsila-seura teki Lammin mukaan Siikalatvan seurakunnalle esityksen uudesta ukosta. Rahoitus patsaaseen on saatu Rantsila-seuralta, Siikalatvan seurakunnalta ja liikelaitoksilta.
   Ukkoon sujautettaville euroille ei ole Lammin mukaan vielä keksitty kohdetta. Raha voitaisiin antaa kuitenkin kotiseutumuseon tai seurakunnan toimintaan. Rahojen käytöstä sovitaan Lammin mukaan alkukesän aikana.

PEKKA HELIN

Lue lisää aiheesta:

Siikalatvan seurakunta

Artikkeli on osa lehteä 20/2012