Oulun seudun sotaorpojen yhdistys täytti 10 vuotta

20.11.12

Oulun seudun sotaorvot ry:n kymmenvuotisjuhla pidettiin lauantaina 10. marraskuuta Pyhän Tuomaan kirkossa. Juhlaan osallistui 217 jäsentä, kannattajajäsentä ja kutsuvierasta.
   Oulun seudun Sotaorvot on saanut oman standaarin, jonka myöntämisestä päättää yhdistyksen hallitus. Standaari n:o 1 luovutettiin juhlassa yhdistyksen kunniajäsenelle, emeritusmaaherra Eino Siuruaiselle, joka on myös itse sotaorpo.
   Lisäksi standaarit luovutettiin seuraaville yhdistyksen hyväksi toimineille: Esko Huttu, Pentti Kaustinen, Anna Liisa Kyllönen, Aila Kontio, Kyllikki Lehtonen, Hannele Maikkula, Marjatta Räisänen, Raili Sillankorva ja Ritva Turula.
   Kaatuneitten omaisten liiton hallituksen myöntämät hopeiset ansiomerkit jaettiin juhlassa Pieta Roiniselle, Tapio Tuomiselle, Seppo Turuselle ja Eero Ukkolalle.

RAUHAN TERVEHDYS

Artikkeli on osa lehteä 39/2012