Oulun seurakunnat oli mukana Qstockissa jo 11. kertaa. Pastori Salla Autereen mukaan kyseessä olivat menestyksekkäimmät Qstock-festarit.
– Laskujemme mukaan ”tilastoitavia kohtaamisia” tuona viikonloppuna oli reilusti yli 5000. Tuon lisäksi ovat lisäksi kaikki ne ihmiset, jotka näkivät meidät siellä, mutta eivät pysähtyneet juttelemaan.
– Ensimmäistä kertaa toteutettu Holy Water vesibaari oli todellakin hitti. Jouduimme hakemaan tarvikkeita useampaan otteeseen kaupasta lisää, kun kysyntää oli niin paljon, huokaisee Autere.
Drinkkejä tehtiin kahden päivän aikana noin 4000 kappaletta. Suosikkidrinkkejä olivat greipinmakuinen Sintonic, limenmakuinen King Of Juice ja omenanmakuinen Kielletty hedelmä.
Pelkästään sitrushedelmiä meni 30 kiloa. Lisäksi höysteinä käytettiin mansikoita, minttua ja sitruunamelissaa.
– Upeana apuna meille oli erityisesti Höyhtyän Pizzeria Göreme, josta jäät pääosin meille lahjoitettiin. Kun kysyntä kasvoi suuremmaksi kuin heidän koneillaan pystyi jäitä tekemään, niin hätäavuksi saatiin Rotuaarin McDonalds ja Hesburger, jotka ilomielin antoivat jäitä meille lisää, Autere välittää kiitoksia yrittäjille.

Pelasta pimppi -tuotteet myytiin osin loppuun
Ilmaisten vesidrinkkien lisäksi seurakuntien teltalla saattoi ostaa itselleen Pelasta pimppi -kampanjan tuotteita. Osa tuotteista myytiin loppuun.
Mirka Isoniemi saapui teltalle nimenomaan tukeakseen tyttöjen silpomista vastustavaa kampanjaa.
Hän oli nähnyt Facebookissa kaverinsa vinkin myynnissä olevista kampanjatuotteista. Seksuaaliterapeuttina työskentelevä Isoniemi tietää, että asia on hyvin tärkeä.
– Valitsin heijastimen, sillä teksti puhuttelee minua enemmän kuin logo, jonka saattaa käsittää väärin, Isoniemi toteaa viitaten kirkkovenettä muistuttavaan logoon.

Veden juominen on tärkeää festarikoitoksessa
Pelkän veden perässä vesibaariin saapuivat Jami Siira, Vili Vähäkangas ja festarien ensikertalainen Juho Hilli. Siira ja Hilli valitsivat laseihinsa Sintonicin, Vähäkangas maistoi King of Juicea.
Maut ja koostumukset saivat nuorelta mieskolmikolta kehuja. Eivätkä he olleet ainoita.

– Ihmiset olivat todella iloisia siitä, että seurakunta oli paikalla. He ihmettelivät moneen otteeseen, miten te olettekin näin kilttejä, että ilmaiseksi täällä jaatte meille virvokkeita, Autere kertoo.
Yhdessä nuorisotyönohjaaja Jouni Heikinheimon kanssa vesibaaria ideoineen Autereen korviin ei ollut tullut yhtään negatiivista palautetta.
– Ihmiset tuntuivat vilpittömästi olevan sitä mieltä, että seurakunnan baari oli sopivan tuore ja hassu idea.
Autere jakaa kiitoksia myös paikalla päivystäneille seurakuntien työntekijöiden ja vapaaehtoisten nuorten porukalle.
– Joukko oli aivan mielettömän hyvä! Kaikki jaksoivat hymyillä ja iloiten tehdä juomia sekä jututtaa ihmisiä, vaikka kuumuus teki meillekin olosuhteet aika haastaviksi.
– Jounin kanssa iloitsimme että kaikki meni niin hienosti. Paremmin kuin osattiin edes haaveilla.

Katso lisää kuvia Oulun seurakuntien ja Rauhan Tervehdyksen instagram- ja facebook-sivulta.
Kävitkö sinä maistamassa Holy Water Barin drinkkejä? Mitä mieltä olet seurakuntien osallistumisesta festareille?
Kerro mielipiteesi täällä