Rauhan Tervehdys ry vaihtoi puheenjohtajaa

13.12.22

Rauhan Tervehdys -lehteä julkaisevan yhdistyksen hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Kempeleen seurakunnan vs. kirkkoherra Erja Oikarinen. Yhdistyksen syyskokous teki myös muita henkilövalintoja.


Teksti: Elsi Salovaara . Kuvat: Rauhan Tervehdyksen kuva-arkisto .

Rauhan Tervehdys -lehteä julkaiseva Rauhan Tervehdys ry piti syyskokouksensa 30. marraskuuta Kellon seurakuntakodissa. Paikalla oli jäsenseurakunnista 16 virallista kokousedustajaa.

Hallituksen nykyinen puheenjohtaja, Kiimingin kirkkoherra Pauli Niemelä oli ilmoittanut, ettei ole enää käytettävissä tehtävään. Kokous valitsi äänestyksen jälkeen puheenjohtajaksi vuodelle 2023 Kempeleen seurakunnan vs. kirkkoherran Erja Oikarisen.

Erja Oikariselle äänensä antoi 12 kokousedustajaa. Puheenjohtajavaalissa mukana ollut Lumijoen seurakunnan vs. kirkkoherra Olli Lohi valittiin Oikarisen tilalle hallituksen jäseneksi. Ehdolla hallitukseen olivat myös oululaiset Marjo Kemppainen, Sirpa Laurila ja Lyly Rajala.

Erovuorossa olleet hallituksen jäsenet, Oulun seurakuntia edustavat Hanna Aho ja Seppo Salo valittiin jatkamaan hallituksessa, samoin kuin Jukka Raitio Limingan seurakunnasta. Heidän kautensa on kolmevuotinen.

Kokouksessa hyväksyttiin myös toimintasuunnitelma sekä talousarvio vuodelle 2023. Lehti ilmestyy ensi vuonna 40 kertaa, vuoden ensimmäinen numero jaetaan 12. tammikuuta.

=> Kommentoi aihetta täällä

Lue myös nämä:

Rauhan Tervehdyksen syyskokous äänesti henkilöistä ja pohti tulevaisuutta

Rauhan Tervehdys -lehden julkaiseminen ei siirry Oulun seurakuntayhtymälle

Lue lisää aiheesta:

Hailuodon seurakunta Haukiputaan seurakunta Karjasillan seurakunta Kiimingin seurakunta Limingan seurakunta Lumijoen seurakunta Muhoksen seurakunta Oulujoen seurakunta Oulun tuomiokirkkoseurakunta Oulunsalon seurakunta Seurakunnat Siikalatvan seurakunta Tuiran seurakunta Tyrnävän seurakunta