Rauhan Tervehdyksen tulevaisuusneuvotteluja päätettiin jatkaa

27.11.20

Toisin kuin Rauhan Tervehdys ry:n hallitus esitti, yhdistyksen syyskokous päätti jatkaa neuvotteluja Oulun seurakuntayhtymän kanssa lehden julkaisutoiminnan mahdollisesta siirtämisestä yhdistykseltä seurakuntayhtymälle.


Teksti: Elsi Salovaara .

Rauhan Tervehdys ry:n jäsenseurakuntien edustajat kokoontuivat syyskokoukseen 26. marraskuuta Tuiran kirkkoon.

Sääntömääräisten syyskokousasioiden lisäksi listalla oli myös Rauhan Tervehdys ry:n hallituksen esitys, joka koski neuvotteluja Rauhan Tervehdys -nimen ja lehden julkaisuoikeuksien siirrosta Oulun seurakuntayhtymälle. Hallitus esitti, ettei neuvotteluja tarvitse enää jatkaa.

Hallituksen puheenjohtaja Pauli Niemelä esitteli hallituksen kahdeksan perustelua aiheelle. Perustelut olivat paitsi periaattellisia, myös taloudellisia.

Syyskokouksessa käytiin aiheesta vilkasta keskustelua ja asiaan kuultiin kommentteja talouslukemista myös Oulun seurakuntien yhtymäjohtajalta Pekka Asikaiselta.

Oulun seurakuntien kokousedustajista valtaosa totesi puheenvuoroissaan, etteivät he voi tehdä päätöstä asiassa, koska esimerkiksi talousvaikutuksista  oli kahdenlaista näkemystä. Marjo Kemppainen teki asiasta vastaesityksen, jonka mukaan neuvotteluja jatketaan ja neuvotteluryhmään otetaan mukaan myös luottamushenkilöitä eri jäsenseurakunnista.

Äänestyksessä Kemppaisen vastaesitys voitti hallituksen esityksen äänin 14-11. Hallituksen esityksen puolesta äänestivät jäsenseurakunnista paikalla olleet Kempeleen, Limingan, Lumijoen, Muhoksen ja Tyrnävän edustajat sekä yksi Oulun seurakuntien edustaja.

Kokouksessa Pauli Niemelä valittiin jatkamaan yhdistyksen puheenjohtajana vuonna 2021. Erovuorossa olleista hallituksen jäsenistä hallituksessa jatkaa Hannu Tarvas ja uutena mukaan valittiin Kalle Pyky. Molemmat ovat Oulun seurakuntien edustajia.

Hallituksessa pitkään toiminut Muhoksen seurakunnan kirkkoherra Jouni Heikkinen oli ilmoittanut jo aiemmin jättäytyvänsä pois. Hänen tilalleen hallitukseen valittiin Lumijoen seurakunnan kirkkoherra Erja Oikarinen.

Lue lisää aiheesta:

Kenelle vetovastuu seurakuntamediasta?

Lue lisää aiheesta:

Hailuodon seurakunta Haukiputaan seurakunta Karjasillan seurakunta Kiimingin seurakunta Kirkko ja usko Limingan seurakunta Lumijoen seurakunta Muhoksen seurakunta Oulujoen seurakunta Oulun tuomiokirkkoseurakunta Oulunsalon seurakunta Seurakunnat Siikalatvan seurakunta Tuiran seurakunta Tyrnävän seurakunta