Ikoset herättävät Aaro Hellaakosken runot lauluiksi: ”Tekstejä pystyy tulkitsemaan usealla eri tavalla”
Ikosten sisarusparvi – Osmo, Aili, Tuuli, Heini ja Aimo – nousee Taustatarinaklubin lavalle tulevana sunnuntaina omalla konserttikokonaisuudellaan. Konsertin musiikki on saanut inspiraationsa Aaro Hellaakosken runoudesta.
On todella hienoa, että pääsemme kantaesittämään Hauen laulut -konsertin juuri Oulussa. Oulu on meille tärkeä paikka: isämme on sieltä kotoisin. Vietimme lapsuudessa paljon aikaa Nallikarissa sekä Kaukovainiolla, jossa isovanhempamme asuivat. Hyviä muistoja on myös Tietomaasta.
Konsertin musiikki on saanut inspiraationsa oululaisen runoilijan Aaro Hellaakosken runoudesta. Hänen ensimmäisen runokokoelmansa julkaisusta tulee tänä vuonna täyteen 110 vuotta. Kävimme Hellaakosken tuotantoa laajasti läpi ja jokainen sai poimia mukaan tekstejä, jotka koskettivat ja puhuttelivat.
Olemme säveltäneet ja sovittaneet kappaleita konserttiin sekä yhdessä että erikseen. Osa lauluista on syntynyt mökillämme jammailusessioiden tuloksena Keski-Suomessa luonnon keskellä – se oli hieno ympäristö työstää Hellaakosken tekstejä lauluiksi.
On valtava rikkaus, että voimme tehdä yhdessä töitä näin luontevasti ja helposti.
Tekstien valinnassa tärkeää oli myös se, että ne ovat sovellettavissa musiikiksi. Osa teksteistä vaati aktiivisempaa työstämistä jo haastavan visuaalisen ilmeensäkin vuoksi, kun taas toisissa teksteissä oli olemassa selkeä runko, johon musiikillinen maailma oli helppo muokata.
Kokonaisuuteen mahtuu myös kaksi eri tulkintaa samasta runosta. Heini ja Tuuli ovat tehneet samasta tekstistä omat kappaleensa täysin eri tulokulmasta – ja tämä tapahtui vahingossa, toisistaan tietämättä. Tällainen lopputulos on hyvä osoitus siitä, miten tekstejä pystyy tulkitsemaan usealla eri tavalla.
Yhteinen tekeminen sisaruksina on ollut todella hauskaa. Vaikka olemme kaikki ammattimuusikoita, välillä sisarussuhteet pirskahtelevat esiin: on samaan aikaan koomista ja yllättävää tajuta, että tietyssä tilanteessa käyttäytyy vaikkapa lapsuudesta tutulla tavalla.
On valtava rikkaus, että voimme tehdä yhdessä töitä näin luontevasti ja helposti. Olemme aina musisoineet yhdessä ja tehneet myös keikkoja, mutta tämä konserttisarja on poikkeuksellinen: se on ensimmäinen uusi kokonaisuus, jonka olemme saaneet rakentaa yhdessä.
Haluamme tarjota yleisölle keikan aikana mahdollisuuden kurkistaa meidän maailmaamme: kuplaan, jossa muu maailma hiljenee ja katoaa ympäriltä.
Muusikkoina meitä yhdistää laulu, etenkin harmonialaulaminen. Olemme kaikki myös uteliaita musiikkia ja sen tekemistä kohtaan – meitä kiinnostaa tietää, oppia ja tutkia. Vaikka olemme omilla tahoillamme suuntautuneet erityyppisiin musiikkigenreihin, meillä on yhteisen taustan vuoksi samankaltainen pohjavirtaus ja motivaatio tehdä musiikkia niin hyvin kuin pystymme. Jokaisen omat musiikkimieltymykset ja erikoisosaaminen tukevat toisiaan ja tuovat mukaan pieniä vivahteita, joista muotoutuu mielenkiintoinen musiikillinen yhdistelmä.
Oulun tuomiokirkko on monille meistä tuttu keikkapaikka. Taustatarinaklubi on kuitenkin ensimmäinen kerta, kun esiinnymme siellä yhdessä, sisaruksina. Haluamme tarjota yleisölle keikan aikana mahdollisuuden kurkistaa meidän maailmaamme: kuplaan, jossa muu maailma hiljenee ja katoaa ympäriltä. Toivomme myös, että musiikkimme tuo Hellaakosken tekstejä esiin, ja että ihmiset saavat uusia näkökulmia niihin.
Ikoset Taustatarinaklubilla sunnuntaina 11. lokakuuta Oulun tuomiokirkossa (Kirkkokatu 3). Keikka alkaa kello 16, ovet avataan yleisölle kello 15.40.
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.
