Onni Pikkarainen on Utajärven ja Vaalan nuorisotyön uusi kasvo

Syyskuun alussa Utajärven ja Vaalan alueseurakuntien nuorisotyönohjaajana aloittanut Onni Pikkarainen on jo ehtinyt käynnistää rippileirillä toimivien isosten koulutukset ja ideointiasteella on jo vähän uuttakin nuorille suunnattua toimintaa.

Maanantait, keskiviikot ja parillisten viikkojen perjantait Vaalassa. Tiistait, torstait ja parittomien viikkojen perjantait Utajärvellä. Näin nuorisotyönohjaaja Onni Pikkarainen jakaa aikansa kahden seurakunnan välillä.

Vuolijoelta kotoisin oleva Pikkarainen opiskelee nuoriso- ja yhteisöohjaajan ammatillista perustutkintoa ja valmistuu marraskuussa. Siihen saakka hän työskentelee oppisopimuksella. Pesti jatkuu tällä tietoa ensi vuoden elokuun loppuun.

Utajärvellä ja Vaalassa Pikkaraisen toimenkuvaan kuuluvat isoskoulutus, rippikoulut sekä perhekerhot.

Kerhoja Pikkarainen pitää kerran viikossa, Vaalassa yhteistyössä diakonin kanssa, Utajärvellä Muhoksen lastenohjaajien ja diakonian kanssa.

– Rippileirejä on tulossa kolme: kesäripari Utajärvellä, kesäripari Vaalassa sekä aivan uutena juttuna koko Muhoksen seurakunnan talvirippileiri Utajärvellä.

 

Useimmissa lukioissa seurakunnan järjestämä isoskoulutus luetaan lukion valinnaisiksi tai soveltaviksi opinnoiksi ja isoskoulutuksesta voi saada opintopisteitä.

 

Utajärvellä rippikouluikäluokka on nyt nelisenkymmentä ja Vaalassa parikymmentä nuorta.

Isosten eli rippileirillä ryhmänohjaajina toimivien nuorten koulutus on jo pyöräytetty käyntiin.

– Kiinnostuneita oli, mutta enemmänkin olisi voinut olla, Pikkarainen toteaa ja toivoo, että isosia saataisiin vielä lisää. Useimmissa lukioissa seurakunnan järjestämä isoskoulutus luetaan lukion valinnaisiksi tai soveltaviksi opinnoiksi ja isoskoulutuksesta voi saada opintopisteitä.

Perustoiminnan oheen on luvassa myös jotakin uutta.

– Suunnitteilla on aloittaa nuorten messut, joita pidettäisiin kuukauden viimeisenä sunnuntaina kello 15 Vaalassa. Lisäksi ideointiasteella on järjestää syksyn mittaan nuorteniltoja, joissa laulettaisiin Nuoren seurakunnan veisukirjan lauluja kirkossa tai Satamassa.

– Uutena juttuna on tulossa myös se, että lähdemme nuorten kanssa Yhteisvastuun lipaskerääjiksi kauppojen edustoille. Utajärvellä tälle idealle on jo näytetty vihreää valoa.

Vaalalaisten ja utajärvisten nuorten toiveita toiminnan suhteen Pikkarainen ei ole vielä laajemmin ehtinyt kuulostella, vastahan hän 1. syyskuuta aloitti työtä kahdessa alueseurakunnassa.

– Utajärven nuorisovaltuuston kanssa on sovittu tapaaminen. Sieltäkin toivottavasti saan mielipiteitä ja ideoita, joista on hyötyä työssäni.

Alueseurakunnat tekevät yhteistyötä muun muassa kuntien nuorisotoimen ja 4H-yhdistyksen kanssa.

– Kävimme syyskuussa alueseurakunnan, Vaalan kunnan ja Mannerheimin lastensuojeluliiton yhteisellä retkellä Power Parkissa, Tuurin kyläkaupassa ja Härmän kylpylässä. Oli kyllä mukava nuorille ja perheille suunnatulla reissu.


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää