Valtava joukko eläköityy kirkon töistä kymmenen vuoden sisään

Oulun seurakuntayhtymässä satsataan muun muassa työnantajakuvaan, jotta kirkon työt pysyvät houkuttelevina.

Annika Tuovinen aloitti Oulun seurakuntayhtymässä henkilöstöjohtajana viime vuonna.

Lähes joka kolmas julkisen alan työntekijä eläköityy seuraavien kymmenen vuoden aikana, arvioi eläkevakuuttaja Keva.

Erityisen ripeää tahti on kirkossa. Suurimmista kirkon ammattiryhmistä eli papeista, diakoneista, diakonissoista ja lastenkerhojen ohjaajista noin 40 prosenttia on siirtymässä eläkkeelle seuraavien kymmenen vuoden aikana.

Arvion mukaan kirkon henkilöstöstä kaikkiaan jopa 43 prosenttia eläköityy kymmenessä vuodessa.

Lukumääräisesti eniten 60–64-vuotiaita työntekijöitä

Oulun seurakuntayhtymän palkkalistoilla oli viime vuoden lopussa 412 työntekijää. Työntekijöiden keski-ikä on 48,33 vuotta. Lukumääräisesti eniten on 60–64-vuotiaita työntekijöitä.

– Eläkkeelle jäädään lähivuosina tasaisesti kaikilta työaloita, sanoo, Oulun seurakuntayhtymän henkilöstöjohtaja Annika Tuovinen.

Lähivuosina eläkkeelle jäävät – kaikkiaan 43 – ovat tarkkaan tiedossa.

– Esihenkilöiden on tärkeä olla hereillä eläköitymisten suhteen. Niin kutsutun hiljaisen tiedon siirtäminen on tärkeää, muutoin valtava osaamispääoma katoaa eläkkeelle lähtevän mukana.

 

Meidän pitää saada sanoitettua näkyväksi, minkälaista merkityksellistä työtä seurakunnissa tehdään .

 

Työvoimapulaa on jo koettu syrjemmässä sijaitsevissa seurakunnissa, mutta viime vuosina myös Etelä-Suomen kasvukeskuksissa. Oulun seurakuntiin on tähän saakka löytynyt osaavia työntekijöitä. Lähinnä vain kirkollisen koulutuksen hankkineita nuorisotyöntekijöitä on ollut ajoittain haastava löytää.

Kirkon suurin valtti työntekijöiden houkuttelussa on Tuovisen mukaan merkityksellinen työ.

– Meidän pitää saada sanoitettua näkyväksi, minkälaista merkityksellistä työtä seurakunnissa tehdään.

Pörssiyhtiössä aiemmin työskennellyt Tuovinen tyrmää täysin mielikuvan siitä, että seurakunta olisi jotenkin vanhanaikainen työpaikkana.

– Seurakunta on moderni työyhteisö. Oulun seurakunnissa satsataan esimerkiksi osaamisen kehittämiseen, työhyvinvointiin ja esihenkilötyöhön. Vain digitaalisuuden aste on monia muita työpaikkoja jäljessä. Siinä riittää vielä tekemistä.

Tekeillä työntekijälupaus sekä johtamislupaus

Tulevaisuuden henkilöstöhaasteisiin pyritään vastaamaan henkilöstöstrategialla. Oulun seurakuntiin kehitetään esimerkiksi yhtenäistä toimintatapaa henkilöstöresurssien mitoitukseen.

– Tämä on asia, joka puhuttaa paljon seurakunnissa, Tuovinen tietää.

Yksi keskeinen tavoite on työnantajakuvan kehittäminen.

Parhaillaan kehitetään työntekijä- ja johtamislupausta. Ne kiteyttävät työntekijöille, millaisen työyhteisön ja millaista johtamista seurakuntayhtymä tarjoaa.

– Työntekijälupaus kertoo, millaisia arvoja ja käytäntöjä haluamme vaalia jokapäiväisessä työssä. Johtamislupauksessa luodaan raamit sille, millaista esihenkilötyötä työntekijät voivat odottaa.

Osana työntekijäkuvan kehittämistä Oulun seurakuntayhtymässä käydään läpi työntekijöiden rekrytoinnin vaiheet. Tarkoitus on selvittää, millainen kokemus rekrytointi on työpaikkaa hakeneille ja miten he ovat kokeneet työhön perehdyttämisen.

– Työnantajakuvaa voisi vahvistaa julkaisemalla verkkosivuilla kirkon työntekijöiden uratarinoita, jotka tekevät työn monipuolisuuden ja merkityksellisyyden näkyväksi, Tuovinen sanoo.

Etätyömahdollisuus vaikuttaa rekrytoinnissa

 Etätyö tuli rytinällä suomalaisille työpaikoille korona-aikana. Sittemmin osa työnantajista on kiristänyt etätyökäytäntöjä.

– Jokainen työnantaja määrittelee, mikä määrä työstä tehdään lähityönä ja mikä etänä. Oman näkemykseni mukaan etätyöhön sopivat kaikki tehtävät, jotka ei edellytä asiakkaan fyysisistä kohtaamisia tai tietyssä tilassa olemista.

Etätyömahdollisuuden puuttuminen saattaa vaikeuttaa rekrytointia.

Esimerkiksi Tuovinen itse on maanantait ja perjantait töissä Seinäjoella. Puolison työ on sellainen, että perhe ei voi muuttaa Ouluun. Niinpä henkilöstöjohtaja hyppää tiistaiaamuisin kello 4.15 junaan kohti Oulua ja matkaa torstaina illalla takaisinpäin Etelä-Pohjanmaalle.


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää