Irja ja Terhi toivat joulumieltä koteihin laulamalla

Jouluyö, juhlayö soi kerrostaloasunnossa jouluaattona, kun Irja ja Terhi poikkesivat pikavierailulle.

Oululaiset Irja ja Terhi päättivät ilahduttaa muutamaa Irjan tuntemaa ihmistä jouluaattona poikkeuksellisella tavalla. He vierailivat kahdessa kodissa, lauloivat joululaulun ja tuliaisina oli Terhin leipomia joulutorttuja.

Ajatus syntyi Irjan ehdotuksesta edellisellä viikolla ja tarttui heti myös Terhiin. Yhdessä he miettivät, miten idea olisi parasta toteuttaa. Pian molemmille kävi selväksi, että kyse oli jostain sellaisesta, joka tuntui merkitykselliseltä myös heille itselleen.

Vierailut haluttiin pitää yksityisinä, ilman järjestöjä tai kampanjoita. Taustalla oli yksinkertainen ajatus: ilo syntyy pienistä teoista.

Aattoa edelsi innostunut valmistelu. Terhi leipoi noin 80 joulutorttua, ja Irja varmisti etukäteen, että vierailut sopivat kaikille. Alun perin tarkoitus oli käydä kolmessa kodissa, mutta lopulta esteiden vuoksi vierailuja tehtiin kahdessa.

Ensimmäisessä kodissa tulijat otti vastaan innokas mäyräkoira, joka oli tullut aattovierailulle perheen toisen pojan mukana ja ehti tervehtiä vieraita äänekkäästi. Kun koira rauhoittui, Jouluyö, juhlayö alkoi soida hiljaisessa illassa. Myös emäntä ja isäntä liittyivät lauluun mukaan.

Toisessa kodissa, kerrostaloasunnossa, paikalla sattui olemaan myös kotihoidon työntekijä. Hän ilahtui kohtaamisesta aivan yhtä vilpittömästi kuin asukkaatkin.

Molemmissa kodeissa vierailut otettiin vastaan ilolla ja lämmöllä.

Paras palkkio oli aito hipaisu joulumieltä  ilman ainoakaan euroa.

– Paras palkkio oli aito hipaisu joulumieltä  ilman ainoakaan euroa. Kohtaamiset tuntuivat tärkeiltä, Irja ja Terhi kuvaavat.

Kerrostaloasunnossa pariskunta vietti aattoa kahdestaan, kotihoidon käyntien rytmittämänä. Juuri tämän kodin emäntä kertoi myöhemmin, että vierailu jäi erityisesti mieleen.

– Kiitos teille, rakkaat ystävät, vierailustanne. Tapahtuma sykähdytti ja on yksi kultainen muisto elämässäni.

Vierailu toi hänelle mieleen myös omat nuoruusvuodet, jolloin hän oli käynyt Muhoksen Montassa kylällä tonttuna laulamassa naapuruston iloksi.

Irja ja Terhi toivovat, että heidän esimerkkinsä rohkaisisi muitakin ilahduttamaan lähellä olevia, erityisesti koteja, joissa vierailuja on vähän. Hienotunteisuus, arvokkuus ja ainutkertaisuus ovat kuitenkin olennaisia toiminnan siivittäjiä.​

– Ensi jouluna ilahdutetaan varmasti myös muita. Tästä voisi tulla perinne.

Irjalla ja Terhillä oli viemisinään torttuja laulutervehdyksen lisäksi.


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää