Tyrnävän Kesäkodilla pääsee nauttimaan uusitun saunan löylyistä
Varaa yksityinen noin 45 minuutin saunavuoro ja tuo lauteille kaveriksi ystävä, puoliso tai perhe. Näin houkuttelevan ehdotuksen esittää Tyrnävän seurakunta, joka tarjoaa saunavuoroja Kesäkodillaan nyt kolmatta kesää.

– Saunojia on ollut vanhemmista perheen pienimpiin ja se on ollut ilo. On ollut tarkoituskin, että tällainen kesäillan vieton tapa tavoittaisi kaikki ikäluokat ja jokainen kokisi olevansa tervetullut, sanoo Tyrnävän seurakunnan diakoniatyöntekijä Piritta Aatsinki.
– Ajatuksena on tarjota rentoutumista ja hengähdystä juuri siinä seurassa, joka tuntuu hyvältä: perheen kanssa rauhassa, puolison kanssa kahden, hyvän ystävän kanssa rauhassa keskustellen tai isommalla kaveriporukalla rupatellen.
Saunatilat uusittiin viime kesänä. Kovin monia löylyjä ei saunassa vielä ole otettu, mutta toimivaksi se on jo ehditty todeta.
– Tilaa on isollekin porukalle, onhan sauna leirikäyttöön suunniteltu. Lauteille mahtuu toistakymmentä saunojaa ja lapsiperheitä ajatellen pienemmillekin saunojille on alalauteella hyvin tilaa. Saunarakennuksessa on kivasti myös vilvoittelutilaa terassilla.
Kesäkodissa on lisäksi kiva piha, jossa on hyvin tilaa leikkiä.
– Emme ole perheen pienimmille järjestäneet erikseen lastenhoitoa, mutta koska saunailtojen on tarkoitus tuoda iloa ja virkistystä arkeen, mielellään olemme apuna tarvittaessa eli lastenhoitoa voi tiedustella saunavuoroa varatessaan.
Seurakunta tarjoaa saunojille pientä iltapalaa, mutta omiakin eväitä voi myös hyvin nauttia ja paistaa vaikka makkaraa, jos niin sovitaan.
Saunailtoja on kaksi: 25. kesäkuuta ja 9. heinäkuuta. Saunavuoroja on kello 18–20.30 välillä. Saunavuoro on maksuton.
– Vuorot on tarkoitettu ensisijaisesti tyrnäväläisille, mutta varaaja voi toki kutsua vaikkapa ystävän kauempaakin saunakaveriksi, Aatsinki sanoo.
– Jossain vaiheessa Kesäkodin toimintakautta saatetaan järjestää lisäksi yhteisöllisiä saunailtoja ilman varattavia vuoroja taikka Yhteisvastuu- teemaisia iltoja, joihin osallistumisella voi tukea keräystä. Kun on hyvät tilat saatu, niitä on syytä niitä pyrkiä käyttämään monipuolisesti, Aatsinki toteaa.
- Saunavuoro varataan nettilomakkeella www.tyrnavanseurakunta.fi/tapahtumat, sähköpostitse piritta.aatsinki@evl.fi tai soittamalla 044 7372 630.
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.