Mikko Koskela teki "maailman oudoimman joululaulun"

Tämä on ehkä maailman oudoin joululaulu, mutta kertoohan se Jeesuksen syntymästä ja on tunnelmaltaan rauhallinen. Näin toteaa oululainen Mikko Koskela Uusi joulu -kappaleestaan.

Ikänsä soittanut ja laulanut Mikko Koskela alkoi tehdä omia biisejä viisikymppisenä. Musiikki alkoi tulla minusta ulos kuin pihka lankusta, hän kuvailee. 

Voiko ihminen saada ilmastonmuutoksen anteeksi? Tätä oululainen muusikko Mikko Koskela on pohtinut jo pitkään.

Tänä vuonna pohdinta purkautui joululauluksi, joka julkaistiin digitaalisissa musiikkipalveluissa marraskuun puolivälissä.

Uusi joulu -laulussa kertojaminä iloitsee ihmisten synnit anteeksi antavan Jeesuksen syntymästä. Samalla hän kysyy, mitä kaikkea voi lopulta antaa anteeksi. Ovatko ilmastonmuutos, sodat ja heikkojen sortaminenkin anteeksi annettavien asioiden listalla?

– Esimerkiksi ilmaston lämpenemisen aiheuttamat muutokset ovat olleet tiedossa jo pitkään, mutta silti toimimme kuten ennenkin. Ihmettelen, voiko myös tietoisesti tehdyt, väärät teot kuitata anteeksipyynnöllä. Minusta piikki on jo täynnä, sanoo Koskela.

Mikko Koskela tunnustaa, ettei joululaulun aihe ole erityisen perinteinen.

– Tämä on ehkä maailman oudoin joululaulu, mutta kertoohan se Jeesuksen syntymästä ja on tunnelmaltaan rauhallinen.

Joululaulut ovat tuttuja ja tuoreita

Maatalous- ja metsätieteiden maisterin koulutuksen saanut Mikko Koskela teki työuransa kehittämistehtävissä ja valtion viranhaltijana.

Palkkatyön hän jätti vähän päälle viisikymppisenä. Sen jälkeen hän on keskittynyt americana-tyylisen musiikin tekemiseen ja esittämiseen maatilayrittäjyyden ohessa.

Lastenmusiikkia Koskela on tehnyt puolisonsa Päivi Tuulikki Koskelan kanssa Tahtipeikko ja Keiju -taiteilijanimillä. Ensi vuonna ilmestyy heidän toinen ympäristöteemainen lastenlaululevynsä.

 

Kun joululaulut kaivaa esiin  yhdentoista kuukauden tauon jälkeen, ne ovat yhtä aikaa tuttuja ja tuoreita.

 

Joululaulut kuuluvat Koskelan ohjelmistoon joka vuosi.

– Olen säestänyt niitä Karjasillan seurakunnan Kauneimmat joululaulut -tapahtumissa sekä yhdistysten pikkujouluissa, takavuosina myös jouluyön messuissa.

– Joululauluihin ei kyllästy, vaikka niitä soittaisi joulun alla tiheään tahtiin. Kun laulut kaivaa esiin 11 kuukauden tauon jälkeen, ne ovat yhtä aikaa tuttuja ja tuoreita.

Tarvitaan pysäyttävä tarina ja hyvä sävellys

Joululaulut Mikko Koskela jakaa kolmeen kategoriaan: hilpeisiin tonttulauluihin, klassikoihin ja lauluihin, joita hän nimittää ”iskelmänomaisiksi, jouluun löyhästi liittyviksi ja joulua hyväksikäyttäviksi lauluiksi”.

–  Minulle rakkaimpia kappaleita ovat Ave Maria ja Oi, jouluyö. Ne täyttävät hyvän joululaulun tunnusmerkit: niissä on pysäyttävä tarina ja vaikuttava sävellys.

 

 

Oman joululaulunsa oululaismuusikko on lähettänyt myös evankelis-luterilaisten seurakuntien ylläpitämään Jouluradioon. Toiveena on päästä kanavan soittolistalle.

Jouluradio löytyy FM-taajuudelta 91,6 MHz ja nettikanavat osoitteesta jouluradio.fi. Oululaisille sen tarjoaa Oulun seurakunnat.


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää