Nuorten ilo ja haikeus

Tyrnäväläisnuoret suosittelevat riparia leirin jälkeenkin. Heinäkuisena sunnuntaina jälleen monen nuoren rippikoulumatka päättyi konfirmaatioon Tyrnävän kirkossa. Meea, Unni ja Cristo kertoivat ajatuksiaan heti konfirmaation jälkeen.

Tyrnävän kirkon portailla on rykelmä nuoria asettumassa valokuvaukseen. Kesä 2 -rippiryhmän konfirmaatio on alkamassa tunnin kuluttua. Leiriväsymys on poissa ja tunnelma on juhlallinen. Valokuvauksen jälkeen on konfirmaatioharjoituksen vuoro. On aika käydä vielä kerran läpi, kuka kantaa ristiä, missä kohtaa noustaan ja milloin on ehtoollisen vuoro.

Juuri ennen konfirmaation alkua sakastissa käy kuhina. Aurinko paistaa kirkon sisälle ja jännittynyt puheensorina täyttää huoneen. Nuoret peilaavat itseään ja koittavat muistaa tapahtumien kulun. Pappi Teemu Isokääntä pitää lyhyen hartauksen, jonka jälkeen tilaisuus voi alkaa.

Konfirmaation jälkeen Unni Lukkari, Cristo Kolehmainen ja Meea Hyttinen kertovat ajatuksiaan riparin loputtua.

Mitkä jälkifiilikset?

Cristo: Tosi hyvät.

Unni: Vähä haikiat, ku ollu viikonpäivät samassa rytmissä ja samojen ihmisten kanssa ja nyt sit taas menee sit iha eri maailmaan.

Meea: Tosi hyvät fiilikset mut sit kans haikiat, ku ei sit nää tyyppejä ennää nii paljon.

Paraniko meno leirillä loppua kohti?

Unni: Ehkä pikkusen.

Meea: Musta parani loppua kohen.

Cristo: Ainaki vähän. Ei ollu ihan nii jakautunu ryhmä.

Mikä oli konfirmaatiossa parasta?

Cristo: Varmaa se ehtoollinen. Oli hyvvää leipää.

Unni: Joo se oli hyvvää.

Cristo: Oli jo nälkä.

Unni: Nii mullaki.

Meea: En mää tiiä.

Unni: Ehkä se ehtoollinen tai sit se konfirmaatiolaulu Rakastettu.

Muuttuko ajatukset uskosta tai Jumalasta?

Meea: Ei.

Cristo: No kai mää voisin sanoa, että jotenki oon enemmän uskovainen sillee.

Unni: Samat sanat mulla, että pikkasen sillee enemmän uskon.

Meinaatteko isosiksi?

Cristo: Meinaan.

Unni: Joo aion.

Meea: En tiiä vielä.

Onko kummihommia jo tiedossa?

Kaikki: Ei.

Jos pitäs valita yks asia mikä oli mieleenpainuvinta riparilla, niin mikä se oli?

Cristo: Varmaan ne iltatoiminnat mitä isoset järkkäsi, ne oli hauskoja.

Unni: Jäi mieleen se että ku menin jätkien jälkeen saunaa, nii siellä oli 80 astetta lämmintä. Ku mulla on näitä lävistyksiä nii tuntu että ne polttaa ittensä naamasta ulos nii se ei ollu kovi hauskaa. Se oli Criston idea!

Meea: Varmaa uuet kaverit.

Miltä viini maistu?

Meea: Iha kauheelta.

Cristo: Se oli paljon parempaa siellä leirillä ku se oli vahvempaa.

Unni: Rusinamehulta.

Cristo: Me saatii jo leirillä ehtoollinen.

Unni: Ja on meillä aiemminki ollu, ollaa käyty ehtoollisella noissa ennakkotapaamisten jumalanpalveluksissa.

Meinaatteko mennä jatkossa ehtoolliselle?

Cristo: Joo.

Unni: Joo.

Meea: En tiiä.

Unni: Ehtoollisleipä oli muuten meidän ite leipomaa. Leirillä puolet porukasta teki esirukouksen ja puolet leipo.

Oliko teillä kummit siunaamassa?

Unni: Mulla oli.

Cristo: Mulla oli äiti ku vaa yks kummi kuuluu kirkkoo ja se oli mun kastepappi.

Meea: Oli omat kummit.

Mitä haluatte erityisesti sanoa?

Cristo: Jos kiinnostaa rippikoulu, nii kannattaa iha ehottomasti mennä, vaikkei oiskaa mikää tosi uskovainen.

Unni: Ja jos nuo työntekijät kuulee, että sanot kaverille et­tet oo tosi uskovainen, nii ei ne nakkaa sua riparilta ulos. Että ei oo semmone ehto riparinkäymiseen että on uskovainen.

Seurasimme Unnin, Criston ja Meean riparia kolmessa haastattelussa. Nuoret konfirmoitiin 9. heinäkuuta.

 


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää