Oulun suurin seurakunta hakee uutta kirkkoherraa
Tuiran seurakunnan kirkkoherra Niilo Pesonen siirtyy 1. syyskuuta Kirkkohallituksen kansliapäällikön tehtävään. Lähtöjuhlaa vietetään 17. elokuuta. Uuden kirkkoherran haku on avoinna 10. syyskuuta saakka.

Niilo Pesonen siirtyy Helsinkiin kirkkohallituksen kansliapäällikön tehtävään. Myös nykyinen Oulun piispa Jukka Keskitalo on hoitanut kyseistä tehtävää ennen piispaksi valintaansa.
Niilo Pesonen ehti toimia Tuiran seurakunnan kirkkoherrana vuodesta 2014. Kirkkoherran tehtävä on seurakuntaelämän ytimessä. Hän johtaa sekä seurakunnan hengellistä toimintaa että hallintoa ja luotsaa seurakunnan suuntaa yhteistyössä luottamushenkilöiden kanssa.
Tuiran seurakunta on väkimäärältään suurin Oulun evankelisluterilaisista seurakunnista. Siihen kuuluu noin 40 000 oululaista. Laaja seurakunta ulottuu Tuirasta aina Herukkaan ja Pateniemeen asti. Seurakunta tunnetaan monimuotoisesta jumalanpalvelus- ja musiikkielämästä sekä vahvasta vapaaehtoisuudesta.
Uudeksi kirkkoherraksi tulee hakea 10. syyskuuta mennessä. Hakuilmoitus löytyy Kirkkorekry-palvelusta. Oulun hiippakunnan tuomiokapituli haastattelee ehdokkaat 18. syyskuuta ja päättää samalla vaalin aikatauluista.
Niilo Pesosen lähtösaarna kuullaan sunnuntaina 17. elokuuta. Päivä alkaa kello 10 messulla Tuiran kirkossa, jonka jälkeen on yhteinen ja kaikille avoin juhla.
Juhlamessun tallenteen voi katsoa täältä.
(Juttua päivitetty 15.8. klo 10.55, lisätty maininta hakuilmoituksesta, haastattelupäivästä ja lähtöjuhlasta. 18.8. klo 14.43 lisätty linkki Virtuaalikirkon tallenteeseen lähtomessusta)
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.