Turkansaaren kirkossa on tänä kesänä messu joka sunnuntai
Vain 15 kilometrin päässä Oulun keskustasta sijaitseva Turkansaaren ulkomuseo täyttää tänä vuonna 100 vuotta. Juhlakesä on täynnä monenlaista ohjelmaa.

Jämsän ja Luoman perhekunnat osallistuivat helluntain messuun Turkansaaren kirkossa. Kuvaaja: Elsi Salovaara
Kesäkuun ensimmäisenä sunnuntaina Turkansaaren kirkossa vietettiin juhlamessua kauden avauksen kunniaksi.
– On erityistä avata juhlakesä kirkonmenoilla. Saaren kirkko vihittiin käyttöön 9.8.1925, jota pidetään myös museon syntymäpäivänä. Itse kirkko on rakennettu vuonna 1694 ja päätynyt välillä jopa Raatinsaareen varastoksi, kertoo museolehtori Emmi Haaraoja.
Juhlakesän aikana kirkossa järjestetään messu joka sunnuntai kello 12.

Antti Leskelä toimitti helluntain messun Turkansaaren kirkossa.
Perinnetapahtumia ja muksujen teemapäiviä
Turkansaaren tapahtumissa tutustutaan entisajan maaseudun perinteisiin sekä vanhan kansan arkeen ja juhlaan, joihin liittyvät vahvasti niin merkkipäivät kuin monenlaiset kansanuskomukset.
Juhlan kunniaksi kesän ohjelmistoon kuuluu paljon uutta. Heinäkuun viimeisenä viikonloppuna vietetään ensimmäistä kertaa Katoavan kansanperinteen iltaa.
– Kokeilemme ensimmäistä kertaa pelkästään aikuisille suunnattua tapahtumaa, jossa tarkoituksena on nostaa esille erilaista katoamassa olevaa perinnettä. Tavoitteena on, että aikuiset voisivat viettää rennon illan mukavan musiikin ja visailun parissa kauniissa ympäristössä unohtamatta paikallista perinnetietoutta, Haaraoja vinkkaa.
Juhlavuoden ohjelmistossa on luvassa myös perinteisiä tapahtumia, kuten juhannusjuhlat 21.–22. kesäkuuta ja Perinneviikonloppu 20.–21. heinäkuuta.
Muutaman vuoden tauon jälkeen ohjelmaan palaa tervahaudan poltto. Hauta sytytetään 24. heinäkuuta perinteisin menoin ja se palaa noin viikon.
Lapsille suunnatut Muksut museossa -teemapäivät jatkavat ohjelmistossa läpi kesän. Kaikille avoimia syntymäpäiviä vietetään saaressa 9. elokuuta.
Turkansaari haluaa olla yksi Oulun alueen merkittävimmistä matkailu- ja virkistyskohteista.
– Toivomme, että yhä useampi paikallinen innostuisi tulemaan Turkansaareen viettämään kesäpäivää. Kaikilla ei ole esimerkiksi omaa pihaa tai mökkiä. Tänne voi piipahtaa nauttimaan aidosta maalaistunnelmasta, museokoordinaattori Salla Mäntyniemi kertoo.

Emmi Haaraojan ja Saila Mäntyniemen tehtäviin kuuluu suntioina toimiminen kesän messuissa. Vieressä kappalainen Antti Leskelä.
Vihkihetki elokuun lopussa
Turkansaaren kirkko on suosittu vihkikirkko. Lauantaina 30.8. kello 13–17 kirkossa pidetään Vihkihetki, jolloin avioon pääsee tavanomaista vaivattomammin.
Vihkihetkeen tulee ilmoittautua keskiviikkoon 27.8. mennessä Oulujoen seurakunnan kirkkoherranvirastoon p. (08) 5313 500 (ma klo 9–16, ti-pe klo 9–14) tai oulujoenseurakunta@evl.fi.
Vihkiaikoja on varattavissa puolen tunnin välein. Vihkipari voi halutessaan kutsua tilaisuuteen mukaan läheisiään todistamaan juhlahetkeä.
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.