Oulun koululaisille on tarjolla lisää keskusteluapua

24.2.21

Pitkittyvän koronatilanteen vuoksi Oulun seurakuntien Oulun seurakuntien nuorisotyö tehostaa yhteistyötään koulujen kanssa.


Teksti: Oulun seurakunnat . Kuvat: Sanna Krook .

Pitkittyvän koronatilanteen vuoksi Oulun seurakuntien Oulun seurakuntien nuorisotyö tehostaa yhteistyötään koulujen kanssa. Nuorisotyön ammattilaiset tarjoavat kuuntelevia korvia ja ohjausta kouluikäisille lapsille ja nuorille.

– Varsinkin nyt korona-aikana nuorten pahoinvointi on lisääntynyt. Erityisesti psykologeille ja kuraattoreille on nuorten näkökulmasta tällä hetkellä liian pitkä jonotusaika. Silloin kun nuori haluaa puhua, hänelle tulisi löytää kuuntelija, tuomiokirkkoseurakunnan nuorisotyönohjaaja Mono Kuoppala toteaa.

Nuorisotyönohjaajan perustyöhön kuuluu nuorten kanssa keskusteleminen.

– Emme ole psykologeja tai terapeutteja, mutta olemme luotettavia kuuntelevia aikuisia, joiden kanssa voi keskustella ja pohtia omia asioitaan. Varhainen keskusteluapu pienentää mahdollisesti myöhemmin tarvittavia isompia palveluja.

Keskustelutarve lähtee nuoresta itsestään, ja hän itse päättää haluaako keskustella nuorisotyönohjaajan kanssa. Nuorten kanssa käytäviä keskusteluja varten on käytettävissä Oulussa 40 nuorisotyön ammattilaista. Kaikki keskustelut ovat luottamuksellisia.

=> Kommentoi ja anna palautetta

Keskusteluapua tarjolla kouluikäisille lapsille ja nuorille

Seurakuntien nuorisotyöntekijät tarjoavat luottamuksellista keskusteluapua. Käytettävissä on 40 nuorisotyönohjaajaa. Ole yhteydessä ja sovi aika:

Haukipudas
Tarja Kainulainen, p. 040 8245 861, tarja.kainulainen@evl.fi

Karjasilta (mm. Kaukovainio, Maikkula, Kaakkuri, Metsokangas)
Riina Moilanen, p. 044 3161 452, riina.moilanen@evl.fi

Kiiminki
Jenna Valtonen, p. 040 5609 678, jenna.valtonen@evl.fi

Oulujoki (mm. Myllyoja, Laanila, Hiukkavaara, Sanginsuu)
Sari Meriläinen, p. 040 5583 294, sari.merilainen@evl.fi

Oulunsalo
Hannele Heinonen, p. 044 7453 850, hannele.heinonen@evl.fi

Tuira (mm. Alppila, Puolivälinkangas, Toppila, Kuivasjärvi, Linnanmaa, Ritaharju)
Matti Ketola, p. 040 5747 069, matti.ketola@evl.fi

Tuomiokirkko (mm. keskusta, Heinäpää, Myllytulli, Intiö) 
Mono Kuoppala, p. 040 5747124, mono.kuoppala@evl.fi

Oulun seurakuntien erityispalvelut
Anja Saukkomaa, p. 040 5747 119, anja.saukkomaa@evl.fi
Sanna Parkkinen, p. 040 5747 116, sanna.parkkinen@evl.fi

Lue lisää aiheesta:

Haukiputaan seurakunta Ihmiset ja elämä Karjasillan seurakunta Kiimingin seurakunta Oulujoen seurakunta Oulun tuomiokirkkoseurakunta Oulunsalon seurakunta Tuiran seurakunta