Chimeskellot sopivat kaikenikäisille - seuraavaksi ne soivat perhemessussa
Lumijoella on huomattu, että seurakunnan uusin musiikkihankinta luo yhteisöllisyyttä.
Suvilinnut-kuoron lapset ovat päässeet kokeilemaan kädenheilautuksella soitettavia chimeskelloja. Seuraavan kerran kuorolaiset soittavat niitä perhemessussa 15. maaliskuuta.
Lumijoen seurakunnassa on päästy muutaman kuukauden ajan musisoimaan aiempaa isommalla porukalla. Tästä on kiittäminen seurakuntaan hankittuja chimeskelloja, joita voidaan käyttää myös ilman erityisiä soittotaitoja.
Chime on lyömäsoitin, joka luo kirkkaan, sointuvan ja melodisen äänen. Yleisesti ottaen se koostuu metallisesta sauvasta ja vasaraosasta äänen syntyessä käden heilautuksen avulla.


Käteen otettavia metallisia chimeskelloja on monen kokoisia. Lumijoella niitä on 49, eli neljän oktaavin verran.
Soittajia koululaisista eläkeryhmäläisiin
Kirkkoherra Olli Lohi kertoo, että kelloja kuultiin ensimmäisenä adventtina, kun kirkko otettiin uudelleen käyttöön lämpöremontin jälkeen. Kelloja on soitettu myös Eläkeliiton kanssa yhdessä järjestelyillä kinkereillä ja koulukirkkoviikolla.
– Opettajilta tuli kokeilusta oikein hyvää palautetta, Lohi kertoo.
– Kinkereillä saatiin porukka soittamaan 20 minuutin koulutuksella, muistelee kanttori Emilia Soranta.
Kelloja on mahdollista soittaa myös värien ja kirjainten avulla, nuotteja ei tarvitse osata lukea.
– Kelloja on mahdollista soittaa myös värien ja kirjainten avulla, nuotteja ei tarvitse osata lukea. Soittamalla voi myös opetella nuotteja, jatkaa Soranta.
– Kyllä nämä luovat yhteisöllisyyttä, kun pääsee matalalla kynnyksellä osaksi kokonaisuutta, pohtii Lohi.
Chimeskellot toi Suomeen Sorannan opettajana toiminut Sibelius-Akatemian kirkkomusiikin lehtori Seppo Kirkinen.
Soranta pääsi jo opiskeluaikanaan käyttämään kelloja myös vanhusten ja kehitysvammaisten kanssa tehtävässä työssä. Lumijoellakin kelloja on soitettu kanttorin vapaaehtoisten toimesta Lumilyhdyn asukkaiden iloksi.
Lahjoittajat mahdollistivat kellojen hankinnan
Aiemmin lumijokiset ovat lainanneet kelloja naapuriseurakunnista, mutta ajatuksissa on ollut koko ajan omien kellojen hankinta. Kattavat kellosarjat ovat kuitenkin tuhansien eurojen hintaisia myös käytettyinä.
Kun Pyhäjärven seurakunta päätti luopua omista kelloistaan, Lumijoella tartuttiin tilaisuuteen saada kattava kellosetti edullisesti. Kellojen ostoon saatiin tukea paikalliselta lionsklubilta.
– Olemme hyvin kiitollisia lahjoituksesta, Lohi ja Soranta toteavat yhteen ääneen.
Seuraavaksi kelloja kuullaan 15. maaliskuuta perhemessussa Suvilinnut-kuoron soittamana. Suunnitelmissa on myös pop up -tyyppisiä kellotyöpajoja, johon ovat tervetulleita kaikki kiinnostuneet.
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.
