Harrastajanäyttelijä Juha Pitkänen on taiteelle myyty mies
Dom-teatterin uusimmassa näytelmässä ”Canthilla on asiaa” Juhani Ahoa esittävä Juha Pitkänen kertoo harrastavansa teatteria niin pitkään kuin kunto riittää.
Juha Pitkästä viehättää näyttelemisessä heittäytyminen.
– Aina en pidä esittämästäni roolihahmosta, mutta jutun mielenkiinto onkin siinä, miten asetun hahmoon, toteaa Pitkänen, yksi Dom-teatterin harrastelijanäyttelijöistä.
Juha Pitkänen kertoo olleensa pitkään kiinnostunut teatterin tekemisestä. Työ on kuitenkin vienyt miestä maailmalla, eikä teatterin kaltaiseen harrastukseen ole ollut mahdollisuutta.
Teatterin tekeminen vaatii sitoutumista, jokainen näyttelijä on osa kokonaisuutta.
– Teatterin tekeminen vaatii sitoutumista, jokainen näyttelijä on osa kokonaisuutta, toteaa Pitkänen.
Ensimmäisen roolinsa Pitkänen teki näytelmässä nimeltä Puhelinluettelo.
– Olin heti alusta alkaen myyty teatterin tekemiseen. Uskon myös, että näytelmän ohjaajalla, Raija Päkkilällä, oli merkitys siihen, että homma tuntui heti omalta.
Pitkänen kertoo, että yhtä näytelmää harjoitellaan noin vuosi.
Aina ei hahmosta voi pitää, mutta sitä pitää ymmärtää.
– On mielenkiintoista asettua roolihahmon elämään. Aina ei hahmosta voi pitää, mutta sitä pitää ymmärtää. On hienoa asettua erilaisten mielten sisälle.
– Haastavina on tehdä hillitty ja ilmeetön rooli. Jos taas roolihenkilö olisi itseni kaltainen, en kokisi sen tekemistä niin kiinnostavaksi, miettii Pitkänen.
Konkreettisia ideoita esitettävään rooliin voi tulla myös elävästä elämästä.
– Tarkkailen ihmisiä ja teen havaintoja, joita voin mahdollisesti käyttää, mikäli ne ovat soviteltavissa roolihahmooni.
Tällä kertaa roolissa Juhani Ahona
Pitkänen esittää kirjailija Juhani Ahoa 12. huhtikuuta ensi-iltansa saavassa näytelmässä Canthilla on asiaa. Näytelmän nimihenkilö on kirjailija, yhteiskunnallisen vaikuttaja ja tasa-arvon puolestapuhuja Minna Canth.
Ensi-ilta ei jännitä, Pitkänen kertoo odottavansa sitä innostuneena.
Näytelmän ohjaavalle Tuula Väänäselle Pitkänen antaa kiitosta vahvasta ammatillisesta taustasta, erilaisten näkökulmien löytämisestä sekä suoran palautteen antamisesta.
– Harrastelija kaipaa vahvistusta omille näkemyksilleen. Se antaa uskoa roolin tekemiseen.
Näytelmän teemat ovat aikaan sidottuja, mutta ne voi Pitkäsen mukaan nähdä myös tässä ajassa.
– Vanha pappila esiintymispaikkana on myös upea, ja olen kiitollinen siitä, että saamme esiintyä siellä. Tila sopii hyvin monenlaisiin esityksiin, kiittelee Pitkänen.
Pitkänen toimii harrastelijanäyttelijänä Dom-teatterin lisäksi myös muissa Oulun seudun harrastelijateattereissa. Hän toteaa olevansa onnekas päästessään tekemään teatteria niin mainioiden porukoiden kanssa.
– Roolia ei tehdä yksin, vaan se on yksi hahmo kokonaisuuden keskellä.
Luonto ja taide tarjoavat taukoja
Vapaa-aikanaan Pitkänen viihtyy luonnossa liikkuen. Nykymaailman järjettömyyksienkin keskellä asiat asettuvat toisella tavalla mittasuhteisiin luonnon lähellä. Myös erilaiset taiteen muodot ovat lähellä miehen sydäntä.
– Kiireiseen elämänrytmiin kaipaa vastapainoa, ja silloin on hienoa pysähtyä ja rauhoittua kauniiden asioiden äärelle. Vaikka näytteleminen on mukava ja tärkeä harrastus, ovat vapaa-aika ja lepotauot myös tärkeitä, jotta mielenkiinto tekemiseen säilyy.
Teatteria Pitkänen kertoo harrastavansa niin pitkään, kun kuntoa riittää, ja siihen on mahdollisuuksia.
Tämä on vienyt minut mukanaan.
– Tämä on vienyt minut mukanaan, toteaa Pitkänen.
Ensi-illan lähestyessä Pitkänen miettii myös sitä, että se tarkoittaa projektin loppumista, ja työn konkretisoitumista.
– Siksi on mukavaa, jos on jo toinen projekti meneillään.
Kotiseudun murteesta voi olla hyötyä
Ouluun mies kertoo palanneensa moneen kertaan, vaikka syntymäseudut ovat toisaalla.
– Olen kiertänyt maailmaa, Kongon kuumuudesta Siperian kylmyyteen, mutta kaikki tiet ovat aina tuoneet minut takaisin Ouluun.
Olen oppinut pitämään meren läheisyydestä, Savossa varttunut Pitkänen toteaa.
Oulusta on tullutkin hänelle kotikaupunki, johon on ollut hyvä palata. Syntymäseudun vahva murre on karissut vuosien myötä, mutta Pitkänen kertoo sen ilmestyvän puheeseen aina, kun on puheissa sukulaisten kanssa.
Siitäkin taidosta on ehkä hyötyä teatteriharrastuksessa.
- Canthilla on asiaa -näytelmän ensi-ilta 12.4. kello 17. Muut esitykset 13.4. kello 19, 19.4. kello 17, 20.4. kello 19, 22.4. kello 19, 5.5. kello 19 sekä 6.5. kello 19 Oulun Vanhassa pappilassa (Asemakatu 6). Käsiohjelma 10 euroa (sisältää väliaikatarjoilun). Lippujen varaus ennakkoon domteatteri@gmail.com
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.
