Tuiran D-asema pitää ovet auki myös jouluna
Oululaiset Ismo Niemelä ja Anja Häikiö ovat mukana järjestämässä kaikille avointa joulunviettoa D-asemalla. Tarkoituksena on lieventää joulunpyhien yksinäisyyttä itseltä ja muilta.
Oululaisten Anja Häikiön ja Ismo Niemelän jouluun kuuluu vapaaehtoistoiminta D-asemalla. Aikaisempina jouluina D-asemalla on ollut joulun aikana noin sata vierailijaa.
Oulun Tuirassa sijaitsevalla D-asemalla käydään vilkasta keskustelua joulun ajan tarjottavista. Kahvia, teetä ja glögiä tietenkin, pipareita, ehkä myös joululimppua? Leivotaanko tortut itse ja millaista kinkkuleikkelettä hankitaan?
Tuleva joulu on jo neljäs, jolloin Valtatien varteen perustettu kansalaistoiminnan keskus pitää ovensa auki. Järjestelyistä vastaa joukko keskuksen vakiokävijöitä. Heistä yksi on oululainen Anja Häikiö.
– Tämä on minulle kolmas kerta, kun olen D-asemalla jouluna. Tällä tavalla voin ilahduttaa muita ja saan samalla jouluiloa itsekin.
Vaihtoehto television katselulle
Helsingin Diakonissalaitoksen säätiö ja Oulun seurakuntayhtymä perustivat D-aseman kaikille avoimeksi kohtaamispaikaksi kolme vuotta sitten. Projektipäällikkö Valtteri Kohvakan mukaan tuolloin kävi nopeasti ilmi, kuinka moni kävijöistä kokee yksinäisyyttä. Jouluna tunne voi korostua.
– Kaikilla ei ole lähipiiriä, jonka luokse mennä joulunviettoon. Monet palvelut ovat kiinni ja se voi tuntua erikoiselta myös heistä, joiden kulttuurissa joulua ei vietetä lainkaan.

Projektipäällikkö Valtteri Kohvakan mukaan D-asemalla on ohjelmaa viikon jokaisena päivänä.
Myös Anja Häikiö on kokenut yksin vietetyn joulun. Silloin pyhänajan ainoa ohjelmanumero oli kynttilöiden vieminen haudoille.
– Aatto ja joulupäivä tuntuivat yksinäisimmille, mutta tapaninpäivänä tunne helpotti, hän muistaa.
Tänä vuonna D-aseman joulunviettäjiin liittyy myös Ismo Niemelä. Vapaaehtoistyö asemalla tarkoittaa hänelle joulua muiden seurassa.
– Olen käynyt perinteisesti jouluaterialla tyttären luona, mutta muuten viettänyt jouluni kotona televisiota katsellen. Aina kun ilta pimenee, mietin, että muutakin tekemistä voisi olla.
– Täällä voin olla porukassa ja tuntea samalla olevani hyödyksi.
Yhdessä olemisen ja tekemisen paikka
Oulun D-aseman lisäksi Suomessa on kolme muuta D-asemaa, jotka sijaitsevat Helsingissä. Ne kaikki on perustettu vahvistamaan oman alueensa yhteisöllisyyttä ja tarjoamaan ihmisille osallistumisen mahdollisuuksia.
Oulussa yhteisön jäsenet ovat saaneet ja kantaneet vastuuta alusta asti. Tämä näkyy vaikkapa juhlapyhien järjestelyissä, kertoo Valtteri Kohvakka.
Kohvakan mukaan D-asemalla tilastoidaan vuosittain noin 13 000 kohtaamista.
– Viikko-ohjelmassa on monenlaisia ryhmiä, mutta suosituimpia ovat kuitenkin ajat, jolloin ihmiset voivat tulla paikalle pelkästään seurustelemaan toistensa kanssa.
- D-asema (Valtatie 53) on avoinna 24.–26.12. klo 11–14. Paikalla voi piipahtaa tai olla mukana koko aukioloajan. Tarjolla on tekemistä myös lapsille.
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.
