Irkkufestarit näkyy Oulun tuomiokirkossa ja sunnuntaibrunssilla

Systir esiintyy Oulun tuomiokirkossa torstai-iltana 25. syyskuuta.

Oulun tuomiokirkkoseurakunta ja The Irish Festival of Oulu ovat solmineet kolmivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö ulottuu vuoteen 2027, jolloin tuomiokirkko täyttää 200 vuotta.

Diakoniatyö ja Yhteisvastuukeräys etsivät vuosittain uusia tapoja kerätä varoja ja tavoittaa ihmisiä.

– Tapahtumien järjestäminen yhdessä muiden toimijoiden kanssa lisää yhteisöllisyyttä, parantaa resurssien käyttöä ja tuo mukaan uusia kohderyhmiä, kertoo diakoniatyöntekijä Heidi Karvonen.

Tuomiokirkkoseurakunta on tehnyt yhteistyötä Irish Festivaalin kanssa jo aiemmin, mutta nyt yhteistyötä syvennetään ja laajennetaan.

Ohjelmassa on ainutlaatuinen irlantilaisen musiikin konsertti Oulun tuomiokirkossa sekä festivaalin brunssiklubi Sofia seurakuntakeskuksessa.

Torstaina 25. syyskuuta tuomiokirkossa esiintyy Systir, yksi Irlannin suosituimmista lauluyhteistä. Konsertti on yhtyeen ensimmäinen Suomessa.

Ohjelmistossa on yhtyeen omia lauluja ja sovituksia, mutta myös keskiajalla eläneen abbedissa Hildegard of Bingenin ainutlaatuisia sävelmiä sekä visionaarista nykymusiikkia. Eteerisessä musiikissa yhdistyvät ainutlaatuisella tavalla moderni laulu- ja instrumentaali-ilmaisu muinaisiin laulutekniikoihin.

Tarinoiden ytimessä ovat ihmisenä olemisen ajattomat ja universaalit kokemukset, tunteet ja teemat.

Sunnuntaina 28. syyskuuta Festivaalin brunssiklubi järjestetään Sofia seurakuntakeskuksessa.

Herkullisen ruoan lisäksi tarjolla on livemusiikkia. Jotta tarjoilut eivät lopu kesken, brunssille pitää tehdä ennakkovaraus.

Brunssilla tuetaan Yhteisvastuukeräystä, joka täyttää tänä vuonna 75 vuotta. Keräyksen tuotot kohdistuvat erityisesti nuorten unelmien ja mahdollisuuksien tukemiseen sekä Suomessa että maailmalla.

  • Systir konsertoi torstaina 25.9. klo 18–19.30 Oulun tuomiokirkossa, Kirkkokatu 3A. Liput: Lippu.fi, hinnat 15–25 euroa + palvelumaksu. Lippuja saa myös ovelta.
  • Brunssi nautitaan sunnuntaina 28.9. klo 11.30–13.30 Sofia seurakuntakeskuksessa, Isokatu 17. Aikuiset 20 euroa / alle 12-vuotiaat lapset 10 euroa. Ei ikärajaa. Ilmoittautumaan pääset oheisen QR-koodin kautta: 


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää