Oululainen Vilja aloittaa koulun tuttujen kavereiden kanssa

Peruskoulujen syyslukukausi käynnistyi Oulussa 6. elokuuta. Yksi koulutiensä aloittavista on Vilja, joka osaa jo lukea, mutta odottaa innolla uuden elämänvaiheen alkua.

Koulut alkoivat viime viikon keskiviikkona ja uudet ekaluokkalaiset ovat päässeet tutustumaan koulumaailmaan koko maassa.

Yksi ekaluokkalaisista on oululainen Vilja, joka aloitti samassa koulussa viidesluokkalaisen isosiskonsa kanssa. Hänestä on mukavaa, että samassa koulussa on sisarus, jolta voi saada vinkkejä oppimiseen.

Samalle luokalle Viljan kanssa tuli monia tuttuja kavereita eskarista, joten kavereiden saamista ei tarvinnut ennakkoon jännittää. Lukemaan Vilja oppi jo ennen koulun alkua ja vapaa-ajallaan hän lukee sarjakuvia ja kirjoja.

Jo kesälomalla Vilja päätti ottaa kouluun eskarista tutun reppunsa ja penaalikin oli pakattu valmiiksi. Siskolta sai hyviä neuvoja siihen, mitä penaalissa kannattaa olla.

Uudet ekaluokkalaiset olivat päässeet käymään koululla tutustumassa luokkaan ja opettajaan jo toukokuussa, mutta vasta opiskeluun totutellessa koulusta ja koulumaailmasta saa tietää lisää.

Vilja ei osannut sanoa, mitä koulusta odottaa eniten, mutta ainakin matematiikka ja uudet kokemukset kuulostavat hänen mielestään kiinnostavilta. Vilja aikoo myös viettää aikaansa koulun iltapäiväkerhossa, jossa saa leikkiä ja tehdä kotitehtäviä. Isosiskokin viihtyi aikoinaan iltapäiväkerhossa.

Vilja pyöräilee usein ja kulkee koulumatkansa pyörällä välillä myös isosiskonsa kanssa. Vanhempi sisarus koulussa tuo turvaa, vaikka olisikin eri luokka-asteella.

 

Kirjoittaja on Rauhan Tervehdyksen kesäharjoittelija


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää