Hautaamiseen liittyvät asiat saa yhdestä paikasta Intiöntieltä

Oululaisten on mahdollista hoitaa suurin osa hautaamiseen liittyvistä asioista yhdestä paikasta, Oulun seurakuntien hautauspalveluista. ”Omaisten näkökulmasta asiointi on nyt entistä helpompaa kun kaikki palvelut ovat tässä Intiöntie 6:ssa”, sanovat hautaustoimen johtaja Sanna-Kaisa Rivasto ja kappelinpappi Soile Tuusa.

Omaiset voivat asioida hautauspalvelujen kanssa joko käymällä paikan päällä Intiöntie 6:ssa tai soittamalla, kertovat hautaustoimen johtaja Sanna-Kaisa Rivasto, palvelusihteeri Kaisu Turtinen ja kappelinpappi Soile Tuusa.

Hautauspalvelut on saanut saman katon alta jo kohta vuoden päivät, mutta osa ihmisistä menee vanhasta muistista vielä aiempaan paikkaan Intiönpolku 2:een.

Hautauspalveluista voi yhdellä yhteydenotolla varata hautaan siunaamisen ajankohdan ja paikan, papin ja kanttorin sekä muistotilaisuuden pitopaikan, mikäli se halutaan pitää jossakin Oulun seurakuntien omistamassa kiinteistössä.

Hautauspalveluissa hoituvat myös hautapaikkaan, tuhkaamiseen ja uurnanlaskuun liittyvät käytännön asiat.

Jos saattoväki on kovin pieni tai kovin ikääntynyttä, Oulun seurakunnilta saa tarvittaessa avuksi vapaaehtoisia arkunkantajia.

– Vapaaehtoisten kantajien tarpeesta kannattaa mainita jo siinä vaiheessa kun omaiset varaavat siunaamisen ajankohtaa, ohjeistaa kappelinpappi Soile Tuusa.

Vainajan kuljetusta, uurnaa tai arkkua Oulun seurakuntien hautauspalveluista ei voi hankkia.

Uurnahautauksia on jo enemmän kuin arkkuhautauksia

Suurimmissa kaupungeissa uurnahautaukset ovat jo pitkään suositumpaa kuin arkkuhautaukset. Oulun seitsemän seurakunnan vainajista noin 60 prosenttia tuhkataan.

– Tässä on seurakuntakohtaisia eroja. Mitä pienempi seurakunta, sitä suositumpaa on arkkuhautaaminen. Mikäli ennusmerkit pitävät paikkansa, tuhkaaminen yleistyy edelleen, sanoo Rivasto.

Tähän vaikuttaa muun muassa se, että Intiön hautausmaalla ei ole enää tarjolla arkkuhautapaikkoja.

Oulujoelle ja Haukiputaalle tulossa muistolehdot

Rivasto kertoo, että seurakuntalaiset ovat toivoneet muistolehtoja Oulun seurakuntayhtymän hautausmaille.

Toiveeseen vastataan lähitulevaisuudessa, sillä ensi vuonna alkavan laajennuksen yhteydessä Oulujoen hautausmaalle varataan laaja luonnontilainen alue.

Siellä tuhkat lasketaan metsänpeittokasvillisuuden alle eikä alueelle tule omia hautamuistomerkkejä vaan yhteinen iso kivipaasi nimilaattojen kiinnittämiseen.

Myös Haukiputaan keskustassa sijaitsevalle vanhalle hautausmaalle on tulossa samantapainen luonnontilainen muistolehto.

  • Siunausjärjestelyt, hautapaikat, tuhkausvaraukset ja muut hautaamiseen liittyvät palvelut numerosta 08 3161 388 tai Intiöntie 6 maanantaisin klo 9–16, ti–pe klo 9–14. Poikkeuksena Kiimingin seurakunta, jossa hautajaisten järjestämiseen liittyvissä asioissa ollaan ensisijaisesti yhteydessä omaan kirkkoherranvirastoon.

 


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää