Keskimääräistä raikkaampia virsiä kolmen naisen lauluyhtyeeltä

Lauluyhtye Lumoa esittää Limingan kirkossa virsiä niin perinteisin kuin uusin sovituksin

Kiiminkiläisen Sanni Salon, iiläisen Kaisa Kauppisen ja liminkalaisen Tiina Saukkoriipi-Haapalan lauluyhtye Lumoa on kymmenvuotias.

Lauluyhtye Lumoa on kolmen naisen kokoonpano, joka esittää pääasiassa a cappella-musiikkia.

Lumoa sai alkunsa kymmenen vuotta sitten, kun toisensa kuoromaailmasta tuntevat Kaisa Kauppinen, Sanni Salo ja Tiina Saukkoriipi-Haapala kokeilivat kolmistaan laulamista. 

– Äänemme ja työskentelytapamme natsasivat heti yhteen, sanoo Saukkoriipi-Haapala.

Hän kuvailee kokoonpanoa ”jossakin määrin erikoiseksi”: laulajia on lauluyhtyeeksi vähän, ainoastaan kolme, ja kaikki naisääniä. 

Tämä tuo oman haasteensa ohjelmiston kokoamiseen.

– Säestyksetöntä laulumusiikkia kolmelle laulajalle saa tosissaan hakea. 

Sointi ja tyyli on sellainen, että uskallan suositella

tätä konserttia heillekin, jotka eivät virsistä tykkää.

-Tiina Saukkoriipi-Haapala

Lauluyhtye Lumoa on kymmenvuotisen taipaleensa aikana laulanut laajasti: barokista jazziin ja kansanmusiikista pop-musiikkiin. Limingan kirkossa lauluyhtyeeltä kuullaan yksinomaan virsiä, niin perinteisin kuin uusin sovituksin

Saukkoriipi-Haapala kuvailee kokonaisuutta iloiseksi ja valoisaksi. Virsiin usein liittyvä paatos puuttuu.

– Konsertissa kuullaan paljon kansanmusiikkivaikutteita – esimerkiksi suomalaisia, virolaisia ja irlantilaisia kansansävelmiä – Kuusiston säveltäjäsuvun teoksia sekä virsikirjan lisävihkon virsiä. 

–  Sointi ja tyyli on sellainen, että uskallan suositella tätä konserttia heillekin, jotka eivät virsistä tykkää. Luvassa on keskimääräistä raikkaampia virsiä.

Lauluyhtye tilasi uuden sovituksen

Limingassa kuullaan myös kantaesitys, jonka Lumoa tilasi keväällä Miikka LehtoaholtaOululainen säveltäjä, pianisti ja urkuri sovitti lauluyhtyeelle Limingan konserttia varten virren 972. Sen on säveltänyt Timo Alakotila vuonna 2014. 

Saukkoriipi-Haapalan mukaan virressä yhdistyy mielenkiintoisella tavalla uusi ja vanha maailma. Alkuperäisteksti Nu i tysta skuggan fången on peräisin 1600-luvulta. Hiljaisessa siimeksessä -virren suomenkieliset sanat teki Anna-Maija Raittila vuonna 1999. 

– Teksti on mystistä ja kielikuvasto virreksi poikkeuksellista. Suomentaja Raittila on kuvaillut virttä ”valveilla sängyssä lepäävän mietiskelyvirreksi”. 

Lauluyhtyeessä kiehtoo  itsensä haastaminen

Lumoan jäsenillä on yhteensä kymmenien vuosien kokemus erilaisista kuoroista. Kukin opiskelee yksinlaulua tahoillaan. Kaisa on äänialaltaan altto, Sanni sopraano ja Tiina mezzosopraano.

Saukkoriipi-Haapalan mielestä lauluyhtyeessä laulamisessa kiehtovaa on itsensä haastaminen. 

– Kuorolaulussa omaa ääntään joutuu sulauttamaan. Yhtyelaulussa tarvitaan solistisempi tapa laulaa; yhtyeessä joutuu ottamaan enemmän vastuuta kuin kuorossa. Jokaisen ääni on tärkeä.

  • Lauluyhtye Lumoa konsertoi Limingan kirkossa perjantaina 25. syyskuuta kello 18. Konserttiin on vapaa pääsy.

 

 


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää