Bodyfullness opettaa arvokkaan taidon kuunnella omaa kehoa
Lempeät liikkeet ovat keino havaita kehomme aistimuksia., sanoo fysioterapeutti Hanni Airikka. Bodyfullness-kurssi käynnistyy Sofia seurakuntakeskuksessa tammikuussa. Tuomiorovasti Satu Saarinen uskoo, että kehonhuoltoharjoitukset opettavat hyväksyntää ja armollisuutta itseä kohtaan.
Pieniä, yksinkertaisia liikkeitä, painon siirtoa pehmeästi puolelta toiselle. Näin fysioterapeutti Hanni Airikka ryhtyy avaamaan, mitä bodyfullness-harjoittelussa tapahtuu.
Bodyfullness on meditaatiota, kuten myös monille tuttu mindfullness, jossa läsnäolosta puhutaan usein mielen taitona, mielen jumppana.
Airikan mukaan bodyfullness lähtee toisesta suunnasta kuin mindfullness:
– Bodyfullness-harjoitukset alkavat kehosta, alhaalta ylöspäin, tavoittaaksemme mielen tasapainon. Lempeät liikkeet ovat keino havaita kehomme aistimuksia.
Airikka toteaa, ettei bodyfullness-treeneissä ole mitään töisevää. Hän näkee liikkeet pikemminkin armeliaina.
Iso osa harjoittelusta tapahtuu lähellä lattiaa. Silloin harjoituksiin osallistuvat liikkuvat lattiaa vasten, Airikka kuvailee.
– Harjoitteet eivät perustu joihinkin tiettyihin opeteltaviin liikesarjoihin. Vaikka ohjeet niiden tekemiseen ovat samat, liikkeet voivat näyttää hieman erilaisilta. Erilaisuus tulee siitä, että jokainen on aktiivisesti vuorovaikutuksessa kehonsa aistimuksiin, jotka kertovat, miten liike jatkuu.
”Tätä moni tuntuu kaipaavan”
Oulun tuomiokirkkoseurakunnan kirkkoherra, tuomiorovasti Satu Saarinen, miksi kiinnostuit tarjoamaan tiloja bodyfullness-harjoituksille seurakuntakeskus Sofiassa?
– Uskon, että harjoitukset antavat tässä ajassa ihmisille sitä, mitä moni tuntuu kaipaavan: kosketusta omaan kehoon, ja sitä kautta hyväksyntää, lempeyttä ja armollisuutta itseä kohtaan.
– Maailma on aika vaativa ja me tarvitsemme lepoa ja mahdollisuuksia rauhoittua kehostamme käsin.

Oulun tuomiokirkkoseurakunnan kirkkoherran, tuomiorovasti Satu Saarisen mukaan seurakuntasali taipuu tilaksi, jossa kehonhuollon keinoilla lisätään omaa hyvinvointia.
Ihminen voi kehonsa kautta löytää kanavia ilmaista hengellisiä kokemuksia, olla paremmin läsnä ja purkaa stressiä. Jaatko tämän ajatuksen?
– Jaan ilman muuta. Kehoruumis ajattelu on mielestäni herännyt viimeisten noin 20 vuoden aikana ja sen myötä on palautunut eheämpää ajattelua ihmisestä kokonaisuutena.
– Kun mielen tasolla on työskennelty vuosituhannet, on unohdettu, että uskomme syntyi hyvin kehollisessa ympäristössä tanssin, yhteisen laulun, mietiskelyn ja paastokulttuurin keskellä.
– Usko tuntuu ruumiissa. Kaikki tuntuu meissä. Levollisuus, helpotus, taakan kantaminen ja sen laskeminen. Virren veisuu ja yhteinen hengityksen rytmi kannattelevat meitä yhteisönä ja yksilöinä.
Usko tuntuu ruumiissa. Kaikki tuntuu meissä.
– Me ihmiset koemme asioita eri tavalla: joku on liikkeen, ihon ja kehon kautta tunteva, toinen visuaalisten elementtien, kolmas sanan tai sävelten. Kuitenkin kaikki tunteet tuntuvat meissä, tässä ainoassa kehossa, joka meillä on.
– Kristinusko on todella kehomyönteinen uskomusjärjestelmä siinäkin mielessä, että uskomme keskiössä on usko ruumiin ylösnousemiseen.
- Maksullinen (10 euroa/kerta), kello 18 alkava Bodyfullness-kurssi alkaa 26.1.2026 ja kestää maaliskuun loppupuolelle.
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.
