Laskiaissunnuntaina iloittiin Leirikeskus Loistossa

Haukiputaalla laskiaissunnuntaita vietettiin Leirikeskus Loistossa. Kävijöitä oli runsaasti, vaikka keli oli aika loskainen.

Leirikeskuksen pihalla Putaan Vilkkaat tarjoilivat herkullista hernekeittoa soppatykistä ja samalla oli mahdollisuus tutustua partion toimintaan erilaisilla pisteillä. Lisäksi makkarat paistuivat kotakirkossa ja hoijakka pyöri meren jäällä.

Sisällä oli tarjolla kahvia ja laskiaispullaa, ja lapsia innosti varsinkin ongintapiste.

Johanna Juntusella ja Outi Palokankaalla oli hauskaa myyntipisteellä.

Tapahtuman tuotto suunnattiin Yhteisvastuukeräykselle. Juhlavuonna 75-vuotias Yhteisvastuukeräys tukee nuorten mahdollisuuksia unelmoida ja rakentaa turvallista tulevaisuutta. Kymmenet tuhannet vapaaehtoiset keräävät varoja heikoimmassa asemassa oleville nuorille. Joskus tarvitaan vain pieni apu – ja mitä tahansa hyvää voi tapahtua.

Kotimaassa Yhteisvastuu toteutetaan yhteistyössä Suomen Partiolaisten kanssa. Osa Yhteisvastuun tuotoista ohjataan Kirkon Ulkomaanavun katastrofirahaston kautta maailman kriisialueille. Keräysvaroin mahdollistetaan esimerkiksi nuorten koulunkäynnin jatkuminen epävakaissa oloissa ja rakennetaan heille edellytyksiä turvalliseen ja toiveikkaaseen tulevaisuuteen.


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää