Anu Ohukainen: Jokaisesta on vapaaehtoiseksi
Vaalipostia-otsikolla julkaistaan Rauhan Tervehdyksen levikkialueen seurakuntavaaliehdokkaiden tekstejä.

Tähän mennessä tehty elämäntyöni on värittynyt useista eri asiakaspalvelun tehtävistä, joita kuitenkin yhdistää ihmisten kohtaaminen. Tämä on tuonut esiin sen, miten erilaisista taustoista ihmiset löytävät toisensa. Erilaiset polut elämässä luovat jokaiselle vahvuuksia, joille tässä maailmassa on paikkansa.
Seurakunnassa tämä paikka voi hyvin olla vapaaehtoistyö. Esimerkiksi messuihin liittyy erilaisia tehtäviä, joista mikään ei ole turha – jokaisella on oma osuutensa hyvän messun kannalta.
Toiset haluavat olla lukemassa vanhan tai uuden testamentin lukukappaleita, osa on hyvä kohtaamaan aidosti ihmisiä ja osa taas haluaa olla mukana messujen jälkeisten kahvihetkien järjestämisessä.
Jos haluaa haastaa itseään, niin vapaaehtoistyön kautta voi löytää uusia puolia itsestään eri tehtävien kautta. Jos esimerkiksi puhuminen ihmisten edessä tuntuu haastavalta, lukukappaleet voivat olla hyvä opettaja. Elämä saattaa alkaa mukavuusalueen ulkopuolelta.
Eri sukupolvien ja taustojen kohtaaminen tuo seurakuntaan yhteenkuuluvuutta, kohtaamisia ja merkityksellisyyden tunnetta jokaisen sydämeen. Kaiken hyvän lisäksi tämä tuo turvallisuuden tunnetta ja toivoa paremmasta huomisesta meille kaikille.
Haluan, että jokaisella meistä on mahdollisuus vapaaehtoistyöhön seurakunnan toiminnassa.
Anu Ohukainen
Karjasillan seurakunta, Katse-ryhmä
Jaa sivu eteenpäin
Lue artikkeliin liittyviä aiheita
Mitä mieltä olit artikkelista?
Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.
