Usko tarjoaa turvaa Oliver Herraselle: "Saan luottaa siihen, että joku muu kirjoittaa kohtaloni"

Jos kempeleläinen Oliver Herranen tapaisi Jeesuksen kasvokkain, hän sanoisi: Kiitos ja anteeksi. Seurakuntien kannattaisi hänen mukaansa miettiä, miten nuorten kasvanut kiinnostus kristinuskoon otetaan huomioon toiminnassa.

Oliver Herranen on löytänyt henkilökohtaisen uskonsa Jeesukseen.

Hänen perheessään kristinuskon asiat ovat olleet esillä jo lapsuudessa, mutta henkilökohtaista suhdettaan kristinuskoon ja Jeesukseen hän alkoi muodostaa rippikoulussa.

Oliver Herranen kantaa ylpeydellä kaulassaan ristiä.

Herranen oli kiinnostunut Raamatun kertomuksista jo lapsena. Rippikoulussa hän päätti alkaa itse lukemaan Raamattua.

Jeesus on nykyään hänelle henkilökohtainen Vapahtaja: täydellinen esimerkki, jota seurata ja persoona, joka rakastaa häntä ja hyväksyy hänet sellaisena kuin hän on.

 – Jos tapaisin Jeesuksen kasvoista kasvoihin, sanoisin hänelle tämän kolmen sanan lauseen: kiitos ja anteeksi. Haluan kiittää häntä siitä, että saan olla oma itseni. Anteeksi puolestaan pyydän siitä, että olen tehnyt syntiä, enkä toimi aina niin kuin kuuluisi. Meillä on koko elämä aikaa kasvaa sellaiseksi ihmiseksi kuin meidän tulisi olla.

Uskosta rauhaa elämän risteyksissä

Uskoontulo on vaikuttanut monella tavalla Herrasen elämään.

Hän kertoo, että asenne elämää kohtaan on muuttunut entistä positiivisemmaksi.

Nykyään hän ei stressaa enää niin paljon kuin ennen, sillä hän tiedostaa, ettei suurin osa asioista ole omassa hallinnassa.

”Saan luottaa siihen, että joku muu kirjoittaa kohtaloni. Ei auta muu kuin mennä läpi uskoen, että kaikesta selviää.”

Hän uskoo, että jos jotain on tarkoitus tapahtua, niin se tapahtuu.

Vaikka elämässä sattuu vastoinkäymisiä, ne voi kohdata positiivisella mielellä, kun tietää, että asiat ovat Jumalan hallussa.

– Saan luottaa siihen, että joku muu kirjoittaa kohtaloni. Ei auta muu kuin mennä läpi uskoen, että kaikesta selviää.

Some, yhteys ja ajattelu uskoa vahvistamassa

Uskoa vahvistaa nykyään kristillinen sosiaalisen median sisältö.

Herranen mainitsee esimerkiksi Elias Mustosen, jonka tuottama kristillinen sisältö Instagramissa ja TikTokissa on vahvistanut hänen uskoaan kavereiden, kirkossa käymisen, Raamatun lukemisen ja oman pohdinnan lisäksi.

Elämän tärkeyden ja tarkoituksen pohdinta on hänen mukaansa suurin yksittäinen uskoa vahvistava asia.

 – Pohdintani päätyvät usein kysymyksiin Jumalasta ja elämän tarkoituksesta.

 Seurakunnassa Herrasen uskoa vahvistaa koettu yhteenkuuluvuuden tunne. Hän kertoo saaneensa seurakunnassa kokea olevansa osa yhteisöä.

Seurakunta on hänelle myös paikka, jossa saa olla oma itsensä.

Sosiaalinen media vahvistaa Oliver Herrasen uskoa.

Turvapaikka levottomassa maailmassa

Herranen ajattelee, että kasvanut nuorten miesten kiinnostus kristinuskoa kohtaan voi johtua monista asioista.

Yksi niistä on hänen mielestään nopeasti muuttuva maailma, joka voi tuntua nuorille vaativalta.

– Koko maailma kehittyy nopeasti, ja esimerkiksi töiden ja opiskelujen suhteen paineet ovat kovat.

 Hänen mukaansa myös perinteiset roolit luovat paineita.

”Kun etsii tarkoitusta tai lohtua, voi löytää itsensä lukemasta Raamattua.”

Esimerkiksi miehille kohdistuvat vahvuuden odotukset, perheen päänä toimiminen ja leivän pöytään tuominen voivat saada aikaan riittämättömyyden tunteita.

– Miehet tarvitsevat tukea ja kokemuksen, että he saavat olla oma itsensä.

Oliver uskoo, että moni hakee turvaa ja kutsumusta uskosta.

– Kun etsii tarkoitusta tai lohtua, voi löytää itsensä lukemasta Raamattua. Kristinusko tarjoaa myös selkeän moraalisen opetuksen, joka on vakaa pohja elämälle. Kun maailma näyttää epävakaalta, voidaan vakautta ja toivoa löytää kristinuskosta.

Seurakunnan kynnys mahdollisimman matalalle

Herrasen mielestä seurakunnissa olisi tärkeä miettiä sitä, miten nuorten kasvanut kiinnostus otetaan huomioon.

Hänestä kristinuskon kynnys tulisi tehdä mahdollisimman matalaksi.

Nuoret tulisi hänestä kohdata ihmisinä, joilla kaikilla on oma henkilökohtainen tapansa uskoa.

”Nuoret kaipaavat mielenkiintoista sisältöä, ja heidän keskittymiskykynsä on heikompi kuin ennen.”

Jotkut kaipaavat suuria gospeltapahtumia, toiset etsivät rauhallisempaa yhteyttä, kuten peli-iltoja.

Myös esimerkiksi saarnat ovat Herrasesta hyviä silloin, kun ne perustuvat samaistuttaviin esimerkkeihin omasta elämästä.

Kun raamatunkertomuksia valitaan opetusta varten, sen miettimiseen, mitkä niistä olisivat erityisen kiinnostavia, jännittäviä ja puhuttelevia nuorille, voisi käyttää enemmän aikaa. 

– Nykyaikana nuoret kaipaavat hyvin mielenkiintoista sisältöä ja heidän keskittymiskykynsä on heikompi kuin ennen. Nuoret selaavat älypuhelimella nopeasti vaihtuvaa sisältöä. Seurakunnassa tulisi huomioida tämä tarjoamalla kiinnostavia aiheita. 


Jaa sivu eteenpäin


Lue artikkeliin liittyviä aiheita

Mitä mieltä olit artikkelista?

Millaisia ajatuksia tai tunteita juttu herätti? Haluatko lähettää viestin haastatellulle tai jutun tekijälle? Anna risuja tai ruusuja alla olevalla lomakkeella. Arvomme palkintoja palautteen antajien kesken, joten jätä yhteystietosi, mikäli haluat osallistua arvontaan.

Palautelomake (artikkelit)

Aiheeseen liittyvää